Warto wiedzieć

„Podstawowym aktem prawnym regulującym sposób głosowania we wspólnocie mieszkaniowej jest ustawa o własności lokali z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 1892), a w szczególność przepis art. 23 tej ustawy przy czym ma on zastosowanie wyłącznie w tzw. wspólnotach dużych (gdzie liczba samodzielnych lokali wyodrębnionych i niewyodrębnionych przekracza 7 lokali). W przypadku tzw. małych wspólnot zastosowanie znajdują w tym zakresie przepisy kodeksu cywilnego o współwłasności.

Tryby głosowania nad uchwałami

Głosowanie nad uchwałami może być przeprowadzone:

  • na zebraniu,
  • w trybie indywidualnego zbierania głosów,
  • w trybie mieszanym – częściowo na zebraniu, częściowo w trybie indywidualnego zbierania głosów.

W przypadku zbierania głosów częściowo w trybie indywidualnego zbierania głosów, częściowo na zebraniu członkowie – wspólnoty powinni zostać powiadomieni o treści uchwały. Obowiązek powiadomienia spoczywa na zarządzie lub zarządcy.

Ustawowa zasada głosowania – podjęcie uchwały większością głosów

Zasadą jest podejmowanie uchwał większością głosów liczoną według wielkości udziałów. Uchwała zostaje zatem prawidłowo podjęta, jeżeli za jej przyjęciem opowiedzieli się właściciele reprezentujący ponad 50% udziałów w nieruchomości wspólnej. Wymóg ten dotyczy ogólnej ilości udziałów, a nie tylko udziałów właścicieli, którzy uczestniczyli w głosowaniu, czy też brali udział w zebraniu jeżeli takie się odbyło (…)”

Przeczytaj cały artykuł

„Zgodnie z brzmieniem art. 15 ustawy o własności lokali z dnia 24 czerwca 1994 r. termin wnoszenia opłat  na pokrycie kosztów zarządu  to dziesiąty dzień każdego miesiąca.  W przypadku opóźnień w płatnościach  wspólnocie  mieszkaniowej przysługuje prawo naliczania odsetek ustawowych, które od dnia 15.12.2008 r. wynoszą 13  procent w skali roku. Właściciele lokali mogą  ponadto  podjąć uchwałę o ich podwyższeniu, nawet do 25 procent (odsetki maksymalne).

Podstawę naliczania odsetek od nieterminowych płatności stanowi art.  481 kodeksu cywilnego:

 Jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia, chociażby nie poniósł żadnej szkody i chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi…”.

Prawo ich naliczania wynika wprost z ustawy i nie wymaga  jakiś dodatkowych czynności, np. podjęcia uchwały.  Wysokość odsetek określa Rada Ministrów w drodze rozporządzenia. Mocą obecnie obowiązującego rozporządzenia  Rady Ministrów z dnia 4 grudnia 2008 r.w sprawie określenia wysokości odsetek ustawowych (Dz.U. 2008 nr 220 poz. 1434 )  wynoszą  one 13 % w stosunku rocznym (…)”

Przeczytaj cały artykuł

Ciepła woda dostarczana do naszych mieszkań, którą uzyskuje się z punktów czerpalnych z instalacji wodociągowej, musi mieć odpowiednią temperaturę, w przypadku bloków na Osiedlu Niewiadów, temperatura ta musi wynosić nie mniej niż 45 stopni i nie więcej niż 55 stopni.

„Koszty zużycia wody i związanego z nimi kosztu odprowadzenia ścieków systematycznie wzrastają. Oszczędzanie wody jest istotne nie tylko z punktu widzenia kosztów, ale także dbania o szeroko pojętą ekologię. Bardzo często generowane przez nas zużycie wody nie wynika z naszych autentycznych potrzeb, lecz jest wynikiem pozornie drobnych zaniedbań lub niedopatrzeń. Straty wody są spowodowane przez nieszczelności instalacji lub sieci wodociągowych. O ile awarie sieci są zabezpieczane przez zakłady wodociągowe o tyle awarie lub usterki w domowych instalacjach to sprawa użytkowników lokali.

Zwykle z reakcją na kapiący kran czy cieknącą spłuczkę czekamy tygodniami lub nawet miesiącami. Przymierzamy się do wymiany uszczelek, tymczasem woda kapie i kapie. W tej kwestii bardzo istotne jest kontrolowanie szczelności armatury czerpalnej i spłuczek. Wydaje się to być błahą sprawą jednak jak pokazują badania wyliczono, że jeśli z kranu co 3 sekundy kapie kropla wody, to przez godzinę uzbiera się jej prawie szklanka (0,2 litra), a przez rok – 17 stulitrowych wanien. Krople kapiące co 0,5 sekundy to w ciągu godziny około 1,8 litra wody (więcej niż standardowa butelka mineralnej), czyli w ciągu roku 158 stulitrowych wanien.

Jeszcze większe straty wody powoduje uszkodzony rezerwuar. Strużka wody grubości około 1 mm cieknąca ze spłuczki to 9 litrów na godzinę i aż 789 stulitrowych wanien w ciągu roku. Nieszczelność spłuczki o szerokości 3 mm to straty w ciągu doby ponad 850 litrów, a w ciągu roku to ponad 315 m3. Podkreślam, że płacimy zarówno za pobór wody jaki i odprowadzenie ścieków (…)”

Zobacz tabelę

„Rozliczenie zużycia wody to rozliczenie mediów, które jest wykonywane z dość dużą częstotliwością. Najczęściej mieszkańcy decydują o tym, aby rozliczenie wykonywać co kwartał. Z ekonomicznego punku widzenia jest to uzasadnione tym, aby ewentualne dopłaty do rozliczenia wygodnie rozkładać w czasie. Po kwartale, to półrocze jest najczęściej spotykanym okresem rozliczeniowym. Oczywiście są wspólnoty, które rozliczają zużycie wody raz w roku, lecz w przypadku braku dopasowania odpowiednich zaliczek istnieje ryzyko zbyt dużych dopłat lub zwrotów w końcowym rozliczeniu, co finalnie w przypadku małej wspólnoty mieszkaniowej może nawet zachwiać równowagą finansową.

W prostym języku jest różnica pomiędzy wskazaniem licznika głównego, a sumą wskazań wszystkich mierników zamontowanych w lokalach. Praktycznie nie zdarza się, aby nie występował niedobór lub nadwyżka na ,,wodzie” w ogólnym bilansie wspólnoty mieszkaniowej, ponieważ jest to niemożliwe z matematycznego punktu widzenia (…)”

Dlaczego powstaje niedobór/nadwyżka wody?

Przeczytaj cały artykuł

„Rozbieżności w bilansie wody w budynkach wielorodzinnych sięgają od 10 do 30% i wynikają z wielu przyczyn. Ceny wody i ścieków stale rosną, a ustalenie przyczyn rozbieżności oraz źródeł strat wody może pozwolić obniżyć koszty dostaw o kilkanaście procent.

Zużycie wody w gospodarstwach domowych określa się na podstawie wskazań urządzeń mieszkaniowych. Jednak dostawca mediów nalicza opłaty na podstawie wskazań urządzeń głównych zamontowanych na przyłączach do sieci.

Praktyka wskazuje, że suma wskazań wodomierzy mieszkaniowych bywa mniejsza o 10, a nawet 30% od wskazania wodomierza głównego.

Na te różnice wpływają m.in.:

  • przecieki w nieszczelnych urządzeniach spłukujących toalety,
  • przecieki w uszkodzonych zaworach czerpalnych,
  • brak rejestracji małych poborów wody przez źle dobrane wodomierze (klasa i przepływy),
  • niewłaściwy montaż wodomierzy nieuwzględniający ich klasy metrologicznej,
  • różnice czasowe przy odczycie wodomierza głównego i lokalowych,
  • kradzieże wody (np. by-passy, blokowanie licznika),
  • jakość instalacji i wody (korozja, osady).

Z praktyki wynika, że straty spowodowane przez same przecieki armatury stanowią od 5 do 15% różnicy wskazań. I jest to rzeczywista strata – tej wody nikt nie zużył, po prostu wyciekła (…)”

Przeczytaj cały artykuł

„Napięcie sieciowe to napięcie elektryczne występujące w sieci niskiego napięcia danego kraju. Napięcie sieciowe ma przebieg sinusoidalny i w zależności od kraju: częstotliwość 50 lub 60 Hz i napięcie od 100 do 240 V (w Polsce 230 V / 50 Hz – określa to Polska Norma PN-IEC 60038). Większość urządzeń powszechnego użytku jest zasilana z wykorzystaniem napięcia sieciowego (…)

Dopuszczalne odchylenia wynoszą ±10%, czyli od 207 do 253 V dla 95% średnich wartości 10-minutowych okresów ze zbioru tygodniowego, co oznacza, że w ciągu tygodnia 5% średnich wartości 10-minutowych może wykraczać poza powyższy zakres (…)”

Czytaj materiał źródłowy

Coraz częściej użytkownicy lokali decydują się na wymianę drzwi wejściowych do swojego lokalu w sposób sprzeczny z prawem. Wymiana drzwi jest legalna i zgodna z prawem tylko wtedy, jeśli wstawiamy nowe drzwi w miejsce dotychczasowych (pierwotnych).W przypadku wstawiania drzwi z otwieraniem na zewnątrz, lub z ościeżnicą wymagana jest zgoda wydziału architektury i budownictwa. Wydział architektury i budownictwa nie wyda zgody, jeśli po otwarciu drzwi zmniejszy się droga ewakuacyjna, która zgodnie z § 242 rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 nie może być mniejsza jak 1,4m.

Zgodnie z art.132 par. 3 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie kominki opalane drewnem z otwartym paleniskiem lub zamkniętym wkładem kominkowym mogą być instalowane wyłącznie w budynkach jednorodzinnych, mieszkalnych w zabudowie zagrodowej i rekreacji indywidualnej oraz niskich budynkach wielorodzinnych (budynki mieszkalne o wysokości do 4 kondygnacji nadziemnych włącznie), w pomieszczeniach :
1) o kubaturze wynikającej ze wskaźnika 4 m3/kW nominalnej mocy cieplnej kominka, lecz nie mniejszej niż 30 m3,
2) spełniających wymagania dotyczące wentylacji, o których mowa w § 150 ust. 9 rozporządzenia,
3) posiadających przewody kominowe określone w § 140 ust. 1 i 2 oraz § 145 ust. 1,
4) w których możliwy jest dopływ powietrza do paleniska kominka w ilości:
a) co najmniej 10 m3/h na 1 kW nominalnej mocy cieplnej kominka – dla kominków o obudowie zamkniętej,
b) zapewniającej nie mniejszą prędkość przepływu powietrza w otworze komory spalania niż 0,2 m/s – dla kominków o obudowie otwartej

Kominki z otwartym paleniskiem lub zamkniętym wkładem kominkowym o wielkości otworu paleniskowego kominka do 0,25 m2 mogą być przyłączone wyłącznie do własnego, samodzielnego przewodu kominowego dymowego, posiadającego co najmniej wymiary 0,14×0,14 m lub średnicę 0,15 m, a w przypadku kominków o większym otworze paleniskowym – co najmniej 0,14×0,27 m lub średnicę 0,18 m, przy czym dla większych przewodów o przekroju prostokątnym należy zachować stosunek wymiarów boków 3:2.

Zatem przede wszystkim nie jest możliwe budowa kominka jeżeli blok ma więcej niż trzy piętra (4 kondygnacje). Nawet jeżeli blok ma trzy lub mniej pięter muszą być spełnione powyższe warunki. Niejednokrotnie konieczna będzie budowa komina, która będzie poprzedzić budowę kominka gdyż w pierwotnym planie zapewne nie przewidziano takiej ekstrawagancji.  Trzeba wziąć pod uwagę, że bez wątpienia budowa komina to inwestycją która ingeruje w nieruchomość wspólną, a zatem wymaga zgody wspólnoty mieszkaniowej, a w związku z tym, że taka przebudowa nieruchomości wspólnej jest czynnością przekraczającą zwykły zarząd wymaga podjęcia uchwały. Zgoda wspólnoty, jeżeli zostanie udzielona powinna być udzielona pod warunkiem spełnienia wymogów prawa budowlanego w tym bez wątpienia uzyskania pozwolenia na budowę. Inwestor powinien się również zobowiązać do naprawienia wszelkich szkód jakie powstaną w nieruchomości wspólnej. W tym celu uchwała wspólnoty może upoważniać zarząd do zawarcia z inwestorem porozumienia co szczegółów wykonania inwestycji.

Źródło: http://halo.domy.pl/czy-mozna-zamontowac-kominek-w-bloku/ 

„To, że lokator zakręca zawory w kaloryferach po to, by oszczędzić, nie zwalnia go z konieczności płacenia rachunków za ogrzewanie. Nie ma zgody na bezpłatne korzystanie z ciepła z sąsiednich mieszkań – orzekł Sąd Najwyższy w sporze pomiędzy lokatorem a spółdzielnią mieszkaniową.

Mieszkaniec Łodzi zorientował się, że wcale nie musi odkręcać grzejników w trzech pokojach, bo ciepło z sąsiednich mieszkań zapewnia mu optymalną temperaturę. Korzystał tylko z grzejnika w kuchni, więc spodziewał się, że po zakończeniu sezonu grzewczego otrzyma duży zwrot. Jakie było jego zdziwienie, gdy okazało się, że musi płacić tak, jak by ogrzewał w normalny sposób.

W 2016 r. mężczyzna zażądał od spółdzielni o zwrotu nadpłaty za ogrzewanie.

Mieszkaniec Łodzi zorientował się, że wcale nie musi odkręcać grzejników w trzech pokojach, bo ciepło z sąsiednich mieszkań zapewnia mu optymalną temperaturę. Korzystał tylko z grzejnika w kuchni, więc spodziewał się, że po zakończeniu sezonu grzewczego otrzyma duży zwrot. Jakie było jego zdziwienie, gdy okazało się, że musi płacić tak, jak by ogrzewał w normalny sposób. Sprawę opisuje „Rzeczpospolita”.

W 2016 r. mężczyzna zażądał od spółdzielni o zwrotu nadpłaty za ogrzewanie.

Sąd rejonowy w Łodzi oddalił żądanie, a Sąd Okręgowy utrzymał wyrok w mocy. Wskazał, że powód nie zakwestionował regulaminu rozliczania kosztów energii cieplnej w spółdzielni, a ten odpowiadał wymogom art. 45a prawa energetycznego.

Prokurator generalny stanął po stronie lokatora i wniósł skargę nadzwyczajną. Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN odrzuciła ją, wytykając prokuratorowi generalnemu brak spójnego uzasadnienia skargi (…)”

Przeczytaj cały artykuł

„Tlenek węgla (czad) jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i lżejszym od powietrza, dlatego też trudnym do wykrycia. Łączy się z hemoglobiną 200-300 razy szybciej niż tlen, co powoduje znaczne zmniejszenie dostarczania tlenu do tkanek.

Każdego roku od października do kwietnia karetki Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego wyjeżdżają ponad 250-300 razy do przypadków zatrucia czadem.

Objawy zatrucia:

  • ból głowy o nasileniu tym większym, im większe jest stężenie tlenku węgla,
  • zawroty głowy,
  • nudności i wymioty,
  • utrata przytomności,
  • drgawki,
  • zaburzenia krążeniowo-oddechowe, do zatrzymania akcji serca i oddechu.

Ważnym i charakterystycznym objawem jest różowe zabarwienie skóry.

Postępowanie w przypadku zatrucia

Pacjent przytomny

  1. Wyprowadzić lub wynieść zatrutego z miejsca narażenia z zapewnieniem własnego bezpieczeństwa.
  2. Zapewnić dopływ świeżego powietrza np. otworzyć okna i drzwi.
  3. Zapewnić spokój, wygodne ułożenie (pozycja leżąca lub półleżąca).
  4. Chronić przed utratą ciepła.
  5. Wezwać zespół ratownictwa medycznego i straż pożarną.

Zespół karetki wdroży specjalistyczne leczenie i podawanie tlenu do oddychania, a następnie przetransportuje pacjenta do szpitala.

Pacjent nieprzytomny

  1. Wynieść zatrutego z miejsca narażenia z zapewnieniem własnego bezpieczeństwa.
  2. Ułożyć w pozycji bocznej ustalonej.
  3. Usunąć z jamy ustnej ruchome protezy i inne ciała obce.
  4. Wezwać zespół ratownictwa medycznego i straż pożarną.

W przypadku zatrzymania akcji serca i oddechu rozpocząć wykonywanie zabiegów resuscytacyjnych tj. sztucznego oddychania usta-usta i masażu pośredniego serca.

Wszystkim, którzy mają w domach piece, kominki czy piece gazowe zalecamy montaż czujnika tlenku węgla. Jeżeli mamy w łazience piecyka gazowy, zadbajmy o właściwą wentylację i regularne przeglądy kominiarskie. Podczas kąpieli nie zamykajmy się w łazience na klucz ani zasuwę.”

Źródło: https://kpr.med.pl/dlapacjenta/pierwsza-pomoc-poradnik/czad/ 

„Na chłodnej powierzchni szyb skrapla się para wodna znajdująca się w budynku. Powodem jest nadmierna wilgotność powietrza w pomieszczeniu spowodowana brakiem lub nieskuteczną wentylacją. Wentylacja może nie działać skutecznie ponieważ do pomieszczenia napływa zbyt mała ilość powietrza.

Nowoczesne okna mają konstrukcję, która ma ograniczać utratę ciepła. Dlatego stosuje się w nich uszczelki zapobiegające przewiewaniu powietrza, tym samym zakłóca się prawidłowe działanie wentylacji.

Aby temu zaradzić można w oknach lub w ścianach zewnętrznych zainstalować nawiewniki powietrza. Właściwą wymianę powietrza może także zapewnić system wentylacji mechanicznej (…)

Źródło: http://www.wentylacja.org.pl/expert-full-7.html

„Nawiew powietrza z kratki wentylacyjnej może mieć dwie przyczyny:

  • brak dopływu odpowiedniej ilości świeżego powietrza przez nieszczelności w budynku – w takiej sytuacji jeden z kanałów wentylacyjnych wytwarza prawidłowy ciąg (usuwa powietrze z budynku), a drugi służy jako nawiew.
    Rozwiązaniem problemu jest zamontowanie w oknach lub ścianach zewnętrznych nawiewników powietrza.
  • wiatr wtłacza powietrze kanałem do pomieszczenia – jest to spowodowane specyfiką wiatrów i ukształtowaniem dachu oraz sposobem zakończenia komina nad dachem. W pewnych warunkach wiatr wtłacza powietrze do kanałów. Rozwiązaniem problemu jest w takiej sytuacji montaż nasad kominowych na zakończeniu kanałów wentylacyjnych (…)”

Źródło: http://www.wentylacja.org.pl/expert-full-8.html

Aby zgłosić szkodę należy przesłać następujące dane:
  • dane osobowe – imię i nazwisko, PESEL, numer telefonu, numer konta w banku (jeśli poszkodowany posiada)
  • opis uszkodzeń – wymiary uszkodzonych pomieszczeń, wielkość uszkodzeń, data ostatnich remontów, informacja, czy uszkodzenie zostało naprawione, ewentualna kwota roszczeń,
  • zdjęcia ze szkody w formie elektronicznej -max 5 zdjęć
Dane osobowe, opis uszkodzeń wraz załączonymi zdjęciami proszę przesłać mailem na adres mailowy wspólnoty: wm3niewiadow@gmail.com

Swoją księgę wieczystą możesz znaleźć tutaj.

Użytkownicy lokali na czas remontu winni wynająć sobie kontener od firmy specjalizującej się w tego typu usługach, np. F.U.H ISZAS, Knap Ireneusz, tel. 602 274 116 lub 44 719 21 19.
Śmieci mieszane i selektywne należy bezwzględnie wrzucać do pojemników. Pozostawienie przyniesionych śmieci niewrzuconych do pojemników jest wykroczeniem. Wyrzucanie resztek jedzenia wokół śmietnika lub za okna, w celu dokarmiania zwierząt i ptaków skutkuje tym, że zamiast śpiewu ptaków mamy hałas i nieczystości z gnieżdżącego się masowo uciążliwego ptactwa.

Art. 63a k.w. Upublicznianie plakatów, ulotek, ogłoszeń i afiszy

Art. 63a.

1. Kto umieszcza w miejscu publicznym do tego nie przeznaczonym ogłoszenie, plakat, afisz, apel, ulotkę, napis lub rysunek albo wystawia je na widok publiczny w innym miejscu bez zgody zarządzającego tym miejscem, podlega karze, ograniczenia wolności albo grzywny.

2. W razie popełnienia wykroczenia można orzec przepadek przedmiotów stanowiących przedmiot wykroczenia oraz nawiązkę w wysokości do 1.500 złotych lub obowiązek przywrócenia do stanu poprzedniego.

Źródło: http://www.zapytajprawnika.pl/tag/rozrzucanie-ulotek/ 

 

Bądź na bieżąco z wiadomościami z Gminy – Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Ujazd